چگونه ارزانترین بیمه شخص ثالث را بخریم؟

0

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث از انواع بیمه نامه‌های اجباری است. بنابراین لازم است حتما رانندگان خودروها و وسائل نقلیه، به خرید این نوع از بیمه نامه اقدام نمایند. در صورتی که این بیمه نامه از سمت رانندگان وسائل نقلیه فراهم نشود جریمه‌هایی در انتظار آنان خواهد بود اغلب جریمه‌ها سنگین است اما خساراتی که ممکن است در بروز حوادث بدون داشتن بیمه شخص ثالث رخ دهد بسیار سنگین تر است. در هنگام خرید بیمه شخص ثالث به طور معمول فاکتورهایی مد نظر قرار می‌گیرند. یکی از این فاکتورها قیمتبیمه شخص ثالث است. بسیاری از افراد به دنبال خرید ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث هستند. در این مقاله قصد داریم به بیان نکاتی پیرامون قیمت بیمه شخص ثالث و ارزانترین بیمه شخص ثالث خودرو بپردازیم. البته تنها فاکتور هنگام خرید بیمه شخص ثالث قیمت ارزان آن نیست. شما باید بهترین بیمه شخص ثالث را با مناسبترین قیمت بخرید و ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم.

آیا بیمه شخص ثالث یک قیمت ثابت و مصوب دارد؟

لازم است بدانید که هر ساله بعد از تعیین نرخ دیه توسط قوه قضاییه، بیمه مرکزی نیز پایه بیمه شخص ثالث را تعیین می‌کند و این مبلغ را به شرکت‌های مختلف بیمه ابلاغ می‌نماید.

قیمت گذاری شرکت‌ها بر چه اساسی است؟

قیمت گذاری شرکت‌های بیمه به طور معمول، بر اساس چند فاکتور صورت می‌گیرد. از جمله این عوامل می‌توان کاربری خودروی مورد نظر را نام برد. برای نمونه، تاکسی‌ها در معرض خطرات و حوادث بیشتری هستند بنابراین باید بیمه گران این خودروها حق بیمه شخص ثالث بیشتری را نیز پرداخت کنند. میزان پوشش مالی بیمه مورد نظر نیز در این میان اثر گذار است که هر ساله بیشترین و کم‌ترین میزان پوشش مالی بیمه از جانب بیمه مرکزی اعلام می‌گردد اما شرکت بیمه می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بیشتر تا سقف پوشش مالی مصوب را دریافت کند.

تخفیف عدم خسارت و هم‌چنین جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز در تعیین قیمت شرکت‌های بیمه اثر گذار است. مدت اعتبار بیمه نامه نیز می‌تواند قیمت بیمه شخص ثالث را تغییر دهد.

چه عواملی باعث می‌شود بیمه شخص ثالث ارزان‌تر شود؟

با وجود اینکه قیمت پایه بیمه شخص ثالث، هر ساله توسط بیمه مرکزی ابلاغ می‌گردد اما برخی از عوامل وجود دارند که موجب می‌شوند قیمت بیمه شخص ثالث کم‌تر شود. از جمله این عوامل می‌توان به مدت اعتبار بیمه نامه، تخفیف شرکت‌ها، تخفیف بیمه نامه، سال تولید خودرو، کاربری خودرو، قیمت خودرو و میزان تخلفات راننده اشاره کرد.

قیمت بیمه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه نامه

مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث از چند روز تا یک سال است. خرید بیمه نامه شخص ثالث بلند مدت که دارای اعتبار یک ساله است، ارزان‌تر تمام می‌شود. بیمه نامه‌های کوتاه مدت به طور معمول گران‌تر هستند.

تخفیف بیمه نامه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف بدین معنا است که به تعداد سالی که بیمه گزار از بیمه گر خسارت بیمه شخص ثالث دریافت نکرده باشد، در هنگام تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو خود می‌تواند از شرکت بیمه گر، تخفیفاتی را دریافت کند و بیمه خود را با نرخ ارزان‌تری خریداری کند.

 تخفیف عدم خسارت سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
میزان تخفیف ۵% ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۲۵%
 تخفیف عدم خسارت سال ششم سال هفتم سال هشتم سال نهم سال دهم
میزان تخفیف ۳۰% ۳۵% ۴۰% ۴۵% ۵۰%
 تخفیف عدم خسارت سال یازدهم سال دوازدهم سال سیزدهم  سال‌ چهاردهم‌به‌بعد 
میزان تخفیف ۵۵% ۶۰% ۶۵% ۷۰%

کابری خودرو

نوع کاربری یک خودرو می‌تواند میزان ریسک و هم‌چنین هزینه‌های آن خودرو را برای رخ دادن حوادث رانندگی تعیین کند. برای نمونه، خودروهای آموزش رانندگی در معرض حوادث بیشتری واقع می‌شوند. بنابراین بیمه‌گزاران این نوع از خودروها، باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری را پرداخت کنند. هم‌چنین

خودروهایی از قبیل: خودروهای صنعتی، آمبولانس‌ها، آتش نشانی، خودروهای حمل خون، بارکش، سازمانی و … نیز دارای کاربری‌های خاص هستند بنابراین باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری نیز پرداخت کنند.

تخفیف شرکت‌ها

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بیمه، تخفیف‌های دوره‌ای و موقت را برای نرخ بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرند. بنابراین قیمت خرید بیمه شخص ثالث خودرو از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است.

سال تولید خودرو

با توجه به اینکه خودروهای کهنه و قدیمی ریسک بیشتری دارند، بنابراین در تمامی شرکت‌های بیمه، نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ در بیشتر موارد برای خودروهایی تعیین می‌گردد که عمر بیشتر از ۱۵ سال دارند و به ازای هر سال، به میزان ۲ درصد به مبلغ بیمه نامه این خودروها اضافه می‌شود. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی خودرو، معادل ۲۰ درصد است.

از طرف دیگر برخی از شرکت‌های بیمه، خودروهایی را که ساخت بالا دارند و قدیمی هستند، تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

قیمت خودرو

دیگر عامل تعیین کننده قیمت بیمه و خرید ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث، قیمت خودرو و نوع آن است. در این صورت خودروها به انواع خودروهای سه سیلندر، چهار سیلندر و … دسته بندی می‌شوند و برای هر یک، نرخ جداگانه‌ای تعیین می‌گردد. به طور کلی، بسته به قدرت و سیلندر ماشین، ریسک و احتمال وقوع حادثه نیز افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند. بنابراین حق بیمه شخص ثالث نیز مطابق با این عوامل تغییر می‌کند.

میزان تخلفات راننده

در صورتی که راننده‌ای در حین تخلفات رانندگی، باعث آسیب دیدگی جانی و مالی و یا فوت شخص ثالث گردد، مطابق با مقررات، بیمه، سقف خسارت بیمه شخص ثالث برای شخص زیان دیده را به وی پرداخت می‌کند. اما بر طبق قانون، راننده مقصر در حادثه نیز باید بخشی از خسارت را به شرکت بیمه پرداخت کند.

بیمه شخص ثالث

ارزان‌ترین شرکت‌های بیمه شخص ثالث کدامند؟

همان‌طور که گفته شد نرخ بیمه شخص ثالث هر شرکت بیمه در حداقل تعهدات با یکدیگر مشترک و یکسان است. بنابراین و در صورتی که بخواهید پوشش تعهدات مالی شرکت بیمه را افرایش دهید، نرخ نهایی حق بیمه هم متفاوت خواهد شد. اما در حال حاضر،

ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث توسط شرکت‌های بیمه نوین، رازی، تعاون، آرمان و بیمه پاسارگاد ارائه می‌گردد.

گران‌ترین شرکت‌های بیمه شخص ثالث کدامند؟

شرکت‌های بیمه دارای این اختیار هستند که بر روی نرخ حق بیمه، تخفیفاتی را ارائه دهند. اما بعضی از شرکت‌های بیمه این تخفیفات را ارائه نمی‌دهند یا حداقل آن را پرداخت می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان بیمه ایران، آسیا، دانا و کوثر را نام برد.

در خرید بهترین بیمه شخص ثالث علاوه بر قیمت به چه فاکتورهایی باید توجه کرد؟

از جمله فاکتورهای موثر بر انتخاب و خرید ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث، می‌توان به رضایت مشتریان، تعداد شکایات، تعداد شعب پرداخت خسارت اشاره کرد.

رضایت مشتریان

رضایت مشتریان از فاکتورهای بسیار مهم در هنگام انتخاب و خرید بهترین بیمه شخص ثالث است. این عامل به نوع پرداخت بیمه، نحوه پرداخت خسارت، سرعت انجام این کار، سخت‌گیری کارشناس مربوط به دریافت خسارت و… بستگی دارد.

در حقیقت می‌توان گفت میزان رضایت مشتریان می‌تواند عملکرد یک شرکت بیمه را به خوبی منعکس کند. از این نظر شرکت‌های بیمه آسیا، دانا، ایران، رازی، کارآفرین، پارسیان، دی، نوین، البرز، پاسارگاد و ما، به ترتیب دارای بیشترین میزان رضایت تا پایین‌ترین میزان رضایت از سمت مشتریان هستند.

تعداد شکایات

هر یک از شرکت‌های بیمه دارای سهم بازاری از فروش بیمه نامه شخص ثالث هستند. در چنین شرایطی در صورتی که نسبت تعداد شکایات ارسال شده از یک شرکت بیمه، در برابر خسارت‌های پرداخت شده بیشتر باشد اعتبار آن شرکت بیمه مخدوش خواهد شد. در حال حاضر بیشترین نرخ شکایات به کم‌ترین نرخ بدین شرح است: شرکت بیمه ما، البرز، آسیا، ایران، پاسارگاد، نوین، دانا، پارسیان، دی، کارآفرین، رازی.

تعداد شعب پرداخت خسارت

یکی دیگر از عوامل و فاکتورهای موثر در هنگام انتخاب و خرید ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث خودرو، تعداد شعب پرداخت خسارت است. داشتن تعداد شعب پرداخت در سراسر کشور در حقیقت از مزایای اصلی یک شرکت بیمه به شمار می‌رود. برای دستیابی به این منظور بسیاری از شرکت‌های بیمه از شعب پرداخت خسارت سیار استفاده می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان بیمه ایران، البرز، نوین، پارسیان و پاسارگاد را نام برد.

ارزانترین بیمه شخص ثالث

معرفی بیمه باما

در حال حاضر وب سایت‌ها و سامانه‌های زیادی برای انجام خدمات مربوط به بیمه طراحی و راه اندازی شده‌اند. سامانه بیمه باما (bimebama.com) یکی از این وب سایت‌ها است. این سامانه در حقیقت برای مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین انواعی از بیمه نامه از جمله بیمه نامه شخص ثالث خودرو طراحی و ایجاد شده است. از طریق مراجعه به این وب سایت می‌توانید به راحتی و با صرف زمانی بسیار کوتاه قیمت بیمه‌ها از جمله بیمه شخص ثالث را استعلام بگیرید و سپس با انجام مقایسه میان شرکت‌های مختلف بیمه، بیمه نامه مورد نظر خود را انتخاب کنید و به صورت آنلاین خریداری نمایید.

برای خرید بهترین بیمه مناسب خود کلیک کنید:

بیمه شخص ثالث در حقیقت از انواع بیمه‌های مسئولیت است که مسئولیت راننده را در مقابل دیگر افراد، بیمه می‌کند و شخص ثالث به معنای تمامی افرادی هستند که از طرف وسائل نقلیه موتوری زمینی دچار آسیب می‌شوند.

صورت جلسه پاسگاه پلیس و کروکی افسر، اصل و تصویر گواهینامه راننده، تصویر اسناد مالکیت خودرو، برش بیمه نامه شخص ثالث مقصر در حادثه، گواهی انحصار وراثت و قیم نامه.

طبق قانون تمامی افرادی که درون خودرو هستند به جز راننده مقصر در حادثه شخص ثالث محسوب می‌شوند.

تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی، انفجار و.. بر اثر حوادث غیر مترقبه.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.